Moderna Sofija / The Modern City of Sofia



 Srpski      English


Raste, ali ne stari - rečenica koju će svaki Bugarin rado izgovoriti kada se spomene Sofija. Tokom svoje duge istorije imala je više imena: Serdika, Triadika i Sredets. Današnji naziv dobila je u 14. veku po jednoj od najstarijih crkava, Crkvi Svete Sofije.
Crkva Aleksandra Nevskog





























Najbolji način da se proslavi dolazak proleća i lepih dana jesu putovanja. Ovog puta moja kratka poseta je usledila prestonici Bugarske. Sofija se smatra jednim od najstarijih gradova u Evropi. Osnovana je još pre 7000 hiljada godina u podnožju planine Vitoše. Rano jutro sam započela obilaskom jedne od najvećih pravoslavnih crkava na svetu, Crkve Aleksandra Nevskog. Njena veličanstvenost je sagrađena u slavu jednom ruskom vojniku koji je oslobodio državu od otomanske vlasti. Kratko sam se zadržala na ovom mestu, jer su bile pripreme za veliki moto skup na koji je trebalo da dođe oko 3000 motorista. 
Statua lava ispred Crkve Svete Sofije



































Crkva Svetog Đorđa

































Interesantno je da se u samom srcu Sofije u jednom krugu nalaze crkva, sinagoga i džamija. Taj trougao čini Crkva Svetog Đorđa, najstarija građevina u Sofiji. Datira još iz 13. veka. Tu je i Crkva Svete Petke čiji se vrh nalazi ispod nivoa puta, što je meni bilo jako neobično. Vodič je objasnio kako su vremenom nicale nove zgrade, koje su je svojom masivnošću potpuno zaklonile. Crkva koja je od izuzetnog značaja i za našu naciju jeste Crkva Svete nedelje. U njoj se čuvaju mošti Svetog kralja Milutina, najvećeg ktitora iz dinastije Nemanjića.
Zgrada Predstavništva







































Bugari pišu ćirilicom kao i mi. Međutim, oni svesrdno koriste svoje pismo promovišući ga među strancima. Tokom šetnje, trudila sam se da nađem neki natpis na engleskom, jedva sam uspela da pobrojim njih par. Nazivi kafića, prodavnica i javnih zgrada, sve je na ćirilici. Bilo mi je neobično da vidim Rajfajzen banku transkribovanu na bugarski.
Natpis ispred jedne prodavnice
Tradicionalni proizvodi







































Moderna Sofija je izgrađena u vreme fašizma, način gradnje i izgled zgrada jako podseća na ruski stil gradnje. Sve zgrade su izuzetno dobro očuvane, kao i mnogobrojne statue koje se nalaze u centru grada. Idući glavnom šetališnom zonom, dugačkom skoro 1 km, naišla sam na statuu poznatog bugarskog književnika i putnika Aleka Konstantinova. Poznat je kao tvorac satiričkih feljtona o antiheroju Baj Ganjou. Njegova statua ponosno stoji tu i gleda na snežne vrhove Vitoše. Što se tiče gradskog prevoza, centrom grada se mogu videti jedino žuti taksiji i tramvaji, što me je podsetilo na Njujork. Autobuse gradskog prevoza sam videla tek na periferiji grada.
Statua Aleka Konstantinova






































Statua kralju Samuilu







































Za upoznavanje nekog novog grada, ako to želimo, dovoljan je i jedan vikend. Ovog puta sam se odlučila za Sofiju. O njoj sam malo toga znala, a ovo kratko putovanje me je osvežilo novim saznanjima. Prijatni ljudi, žuti taksiji koji jure centrom i kaldrmisani putevi prvo je što ćete zapaziti kad dođete u ovaj grad. I ne zaboravite da kupite neki kozmetički preparat od ruže, koja je bugarski nacionalni proizvod ili da probate tradicionalnu gibanicu sa čuvenim bugarskim belim sirom.
Trg ispred Crkve Svete nedelje







































Svako putovanje nam ukazuje na nove smernice koje ranije nismo primećivali! Zato, putujte, otkrivajte neotkriveno i bogatite lični duh!



xoxo Andri



Comments

budite dovoljno hrabri da život živite kreativno